Homemade Harvey Review and Giveaway!

Homemade Harvey Crushed Fruit

Hi Bloggies,
You can tell we’re getting close to the Holidays because it’s giveaway central over here lately! Today, the folks at Homemade Harvey are offering you a chance to win a $50 whole foods giftcard, and a bunch of their super yummy crushed fruit. Read on for why you’re going to want to get your hands on this sweet fruity snack!

Happy Girl likes Homemade Harvey’s

When I saw Homemade Harvey in my Facebook news feed, I was intrigued. I always like trying healthy, low cal snacks and sharing them with you. The company sent me some free samples – and holy moly, I was blown away! Here’s the beauty of Homemade Harvey – it’s nothing fancy. It’s simple. It reminds me of a yummy smoothie or some fresh apple sauce – because all it really is is crushed fruit. There’s no chemicals, no preservatives and no weird added flavors – just fruit all crushed up and smashed in a handy little pouch for you to slurp up.

When I first got them I had a fear of the texture. I like smooth things, but would sucking something from a pouch make me feel like a toothless toddler? Thankfully, the answer is no, and I kept thinking what a great snack this would be for kids or for anyone on the run in need of something fast. My only complaint is I ate the packet too fast and would find myself squeezing for one more last drop. But uh, that’s a problem with my appetite – not the product.

Homemade Harvey comes in four different flavors –
Mango Pineapple Passionfruit
Blueberry Strawberry Apple (My favorite)
Apple Pear Oats Ginger
Banana Strawberry Kiwi (My second favorite)

Check out the ingredients list on my fav flavor – Organic strawberry, banana, apple, kiwi and lemon peel. That’s it. Love that.

The texture of Homemade Harvey’s is smooth and soft – no yucky gunk here!

Because I’m a weirdo, I was curious what the paste looked like. I expected brown gunk like day old guacamole, but instead this delightful and cheery smooth orange puree came out of the package. Looks like baby food. Totally edible, and not yucky looking like I was fearing. Even better, calorie-wise, each one comes in under 100 calories – the lowest is the blueberry with 80 calories. Considering this is at least two servings of fruit crammed into each pouch, this is a snack I feel good about slurping up. You can find it at Whole Foods and at some Ralph’s stores – you can check the website for a store locator.

So – now you definitely want to win some Harveys and a $50 Whole Foods gift card, right?! It’s easy to enter – first thing you have to do is leave a blog comment saying which flavor you’d like to try most – and second thing is just mark “I did it” on rafflecopter. You can score extra entries by tweeting, “liking” on FB, etc. Just make sure you check the box “I did it!” each time on Rafflecopter. This giveaway will last for one week, which means it will end at 11:59 PM on Wednesday, November 14th. US only, please. GOOD LUCK!

a Rafflecopter giveaway

Low Cost Bounty

  • 1 bunch of lacinato kale
  • 2 leeks
  • 8 turnips
  • 2 beets (my new obsession – for some reason i thought i didn’t like them. They’re so tasty!)
  • 3 lemons
  • 2 pounds of apples (for juicing)
  • 5 pounds of satsumas (these are like candy!)
  • 2 pounds brussel sprouts (roasted with lemon and evoo -yum)
  • 1/4 pound dried peaches (a delicious snack)
  • 2 pounds broccoli
  • 1 cluster of ginger

That’s a lot of food, right? For $25, Matt and I strolled out of the Farmer’s Market with stuffed bags and hungry bellies. Did I mention it’s all organic? One of my favorite community activities is going to the farmer’s market. I think it’s an amazing way to support local businesses and operations, and you really score awesome savings on produce. (And we saw Gwyneth Paltrow and her mom there this week!)

This food would have easily cost me double what it had if I had gotten it at Trader Joe’s or Whole Foods. Tonight I was in Trader Joes and their trimmed leeks were $2.89 for two of them. I paid $1.50 at the farmer’s market. TJ’s beets were $2.50 for two. I paid $2 for two. Their ginger was $1.89 for a tiny little cluster – we paid $1.

When I first started eating healthy, I used to complain that it cost way more money to eat healthy. Today I realize I’m wrong. It only costs more money in that when you buy healthy things, like fruit and vegetables, you eat more of it because it goes bad faster. In that regards, yes, healthy food can add up because you’re buying more of it. But when I think about how much better I feel after eating a clementine compared to a candy bar? So worth the tiny bump in price.

To save on things like lettuce that last a little bit longer, I buy the jumbo pack of romaine hearts from Costco. It’s $2.89 for six romaine hearts. I chop them up and spin and dry them and then I have tons of salad ready to go for the week. I buy some perishables at the 99c store, because often times, they’ve got overstocked organic mushrooms or bell peppers waiting for someone to take them home. Sure, they might be lopsided or have a little ding in them, but who cares? It all ends up in my belly anyways.

How do you save money when you’re eating healthy? Do you think it’s more expensive to eat healthy? Why or why not?